EKONOMİ
Giriş Tarihi : 28-12-2021 10:02

2022'de Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı asgari ücret zammı ile birlikte asgari ücret 4250 lira oldu. Bu haberle birlikte birçok kişi internette “Emekli maaşı zammı ne kadar olacak?”, “2022 emekli maaşı zam oranı ne kadar?” sorularını aratmaya başladı. Peki 2022 yılında emekli maaşları ne kadar olacak?

2022'de Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak?
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

TÜİK’in enflasyon oranının açıklamasının ardından duyurulan %50’lik asgari ücret zammı sonrası, memur ve emekliler kendilerine yapılacak zammın miktarını merak ediyor. Önceki yıllarda açıklanan enflasyona oranla yapılan emekli maaşı zammı bu sene de oldukça merak konusu oldu. Emeklilik zam oranı internette emeklilik yaşı ve emeklilik promosyonunu geçerek aratılan birinci konu haline geldi.

Emekli maaşlarında beklenti ne?

Genelde memurlara yapılan zammın ardından duyurulan emekli maaşı zammının, bu yıl yine TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranından yapılması bekleniyor. Henüz resmî açıklaması gelmemiş olsa da beklentiye göre 2000 yılı öncesi en düşük memur emeklisi maaşının 3963 TL’ye, en düşük SGK emekli maaşının 3175 TL’ye, en düşük Bağ-Kur emeklisi maaşının 2294 ve tarım Bağ-Kur emeklisi maaşının 2180 TL’ye yükselmesi öngörülüyor. 2000 yılı sonrasında emekli olan SGK’lıların ise en düşük emekli maaşının 1968 TL olması bekleniyor. Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin de memur ve memur emeklisi maaşlarını etkileyeceği biliniyor. Halen sırrını koruyan emekli maaşı zam oranı için resmî açıklama bekleniyor.

Haber: Yasin Yavuz

AdminAdmin