SİYASET
Giriş Tarihi : 30-03-2023 21:58   Güncelleme : 30-03-2023 22:14

Sosyal medya fenomeni siyasete atıldı! O partiden aday adayı oldu

Sosyal medya fenomeni Mehmet Ali Çatal CHP’den Milletvekili Aday Adayı oldu. CHP’nin tek fenomen adayı olan Çatal’ın amacı öğrencilerin ve gençlerin sesini Meclis kürsüsüne taşımak.

Sosyal medya fenomeni siyasete atıldı! O partiden aday adayı oldu

Sosyal medyada yayınladığı mizah içerikli videolarıyla geniş bir hayran kitlesine ulaşan Mehmet Ali Çatal, İstanbul 3. Bölge’den Milletvekili Aday Adayı oldu. CHP’ye adaylık başvurusunu yapan Çatal, Gırgır dergisinde 6 yıl boyunca yazarlık, Sözcü Kitabevi’nde de editörlük görevlerini yürütmüştü. Videoları milyonlarca izlenme ve beğeni alan 32 yaşındaki fenomenin aynı zamanda 6 kitabı bulunuyor.

GENÇLERİ TEMSİL EDEN VEKİL YOK

Mehmet Ali Çatal adaylığıyla ilgili yaptığı açıklamada Meclis’te Z kuşağını anlayabilen kimsenin olmadığına değindi. Hedefinin öğrenciler ve gençler olduğunu belirten Çatal, şöyle konuştu: 

“Bu seçimde 6 milyon genç oy kullanacak. 18, 19, 20 yaşında 6 milyon gençten bahsediyoruz. Meclis’e baktığımızda gençlerin sorunlarını dile getiren, onlarla içten bir bağ kurabilen ya da en azından onların dilinden anlayan tek bir vekil bile göremiyorum. Meclis ihale peşinde koşan dayılarla, amcalarla dolu. Oysa Mustafa Kemal Atatürk bu cumhuriyeti kurarken en büyük görevi ve umudu biz gençlerin üzerine yüklemişti. Öğrenciler burs diye her kapıyı çalıyor, çok azı şanslıysa burs alabiliyor. Gençler Meclis’te Tiktok kullanabilen, sosyal medyadan anlayan, bu çağda yaşayan bir vekil görmek istiyor. Ben bu fırsatı elde edersem her gün onlarla bir araya gelip sorunlarını tüm Türkiye’ye bağıra çağıra anlatacağım. İlk işim sosyal medyadaki sansürün kaldırılması için önerge vermek olacak. Ki genç arkadaşlarım ben dahil herkesi rahatça eleştirebilsin. El kaldırıp indiren değil, her hafta kürsüye çıkan bir Milletvekili olmak istiyorum. Hiçbir maddi beklentim bulunmadığından maaşımın da bir kısmını değil, tamamını öğrencilere vereceğime şimdiden söz veriyorum.”

KİTLESİ ÖĞRENCİ VE GENÇLERDEN OLUŞUYOR

Sosyal medyada Toplam 1 milyon 400 bini aşkın takipçisi bulunan Mehmet Ali Çatal’ın arası gençlerle iyi. Takipçilerinin büyük bir çoğunluğu Z kuşağından oluşuyor. Çatal bir yıldır her ay “Büyük Fatura Günü” adında bir sosyal medya etkinliği düzenleyerek öğrencilerin elektrik ve doğalgaz faturalarını ödüyor. Bunun yanında deprem felaketi sonrası birçok depremzede öğrencinin de burs alması için kampanya başlatmıştı. 1991 İstanbul doğumlu olan Mehmet Ali Çatal aslen Selanikli.

AdminAdmin