EĞİTİM
Giriş Tarihi : 05-09-2022 00:17

YKS’nin TYT ve AYT sınavları soru sayısı ve TYT ile AYT sınavları süresi ne kadar?

Üniversite hayali kuran lise mezunu gençlerimizin gireceği hayatlarındaki en önemli sınavların başında gelen YKS sınavı ile ilgili YKS sınav süresi ne kadar ve YKS soru sayısı ne kadar soruları sınava hazırlanan gençlerin ve ailelerinin en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Peki YKS'nin TYT ve AYT sınavı ne zaman olacak. Yükseköğretim Kurulunca açıklanan bilgilere göre Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile Temel Yeterlilik Testi ve Alan Yeterlilik Testi soru sayıları ve sınavın hangi gün olacağı belirlendi.

YKS’nin TYT ve AYT sınavları soru sayısı ve TYT ile AYT sınavları süresi ne kadar?

2023 yılında yapılacak üniversiteye giriş sınavı (YKS) yani eski ve bilenen adıyla ÖSS sınavının ne zaman yapılacağı, tarihinin ne olduğu Yükseköğretim Kurulunca merakla bekleyen milyonlarla paylaşıldı.

2023 YKS TYT SINAVI ve AYT SINAVI NE ZAMAN HANGİ GÜN YAPILACAK?

YÖK'ün her yıl yaptığı rutin açıklamaya göre Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)'nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nin yani TYT'nin 2023 yılında da Haziran ayının 17'si gibi yapuılacağı tahmin ediliyor. Sınav günü ÖSYM'nin yılbaşında sınav takviminin açıklanmasıyla belli olacak. 

YKS'nin ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi yani AYT sınavı ise 18 Haziran 2023 pazar günü sabahı yapılacak. Bu sınavdan hemen sonra da yani hemen öğleden sonra Dil Sınavı’nın yapılacağı ilan edildi.

YKS 2023 TYT SINAVINDA yani 1. oturumda KAÇ SORU SORULACAK?

YÖK tarafından sınavın içeriğine ve soru sayısına dair yapılan açıklamada ise YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavı’nda, Türkçe'den 40 soru ile buna ek olarak 20 tane de sosyal bilimler sorusu sorulacak. Sosyal bilimler alanında ise 20 soru şu derslerden sorulacak: Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe ve Tarih

Sayısal yeteneği ölçmek için aynı sınavda sorulacak Matematik soru sayısı da 40 olacak ve buna ek olarak 20 tane de fen bilimleri sorusu yer alacak. Fen bilimleri alanındaki 20 soru şu derslerden sorulacak: Biyoloji, Fizik ve Kimya

Bu bilgiden de görüleceği üzere YKS TYT sınavından öğrencilere toplam 120 soru sorulacak.

YKS AYT 2023 SINAVINDA yani 2. oturumda KAÇ SORU SORULACAK

Peki Alan Yeterlilik testinden kaç soru sorulacak? Hemen söyleyelim soru sayısı 160

İşte YÖK yine son dakikada bir sürpriz yapmazsa şuanki son duruma göre; Türk Dili ve Edebiyatı - Sosyal Bilimler-1 (Tarih-1, Coğrafya-1)'den 40 soru sorulacak. Matematik'tan de 40 soru olacak. Sosyal Bilimler-2 (Tarih-2, Coğrafya-2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ) derslerinden de 40 soru sorulup. son sınav olan Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji)'nden de 40 soru sorulacak ve 160 soru ile Pazar sabahı yapılacak bu oturumla YKS sınavı dil sınavı haricinde sona erecek.

2023 YKS TYT SINAVI SÜRESİ NE KADAR AYT SINAVI KAÇ SAAT VE DAKİKA OLACAK?

Peki 120 sorunun sorulacağı YKS TYT sınavının süresi ne kadar olacak. İşte bu konuda da yapılan açıklama sınavın süresinin 165 dakika olacağını gösterdi. Yani YKS TYT sınavının soru sayısı 120, süresi 165 dakika olacaktır.

Pazar günü yapılacak 2. oturumda ise AYT sınavının sorusu sayısı 160 olurken sınav süresi de 180 dakika olacaktır.

2023 YKS SINAVI ÜCRETİ NE KADAR VE BAŞVURULARI NE ZAMAN?

2023 YILI İÇİN NE KADAR SINAV ÜCRETİ YATIRILACAĞI HENÜZ NETLEŞMEDİ. 

AdminAdmin