hediye patlayan kutu

Bir Ceceli etmediniz
DAVUT ULAŞ

Bir Ceceli etmediniz

Melek Özgulan 12 yaşında, Şanlıurfa'nın Kayalar köyünde yaşıyor. Köyde okul olmaması sebebiyle yoğun kar ve tipi eşliğinde Siverek'teki okula gidiyor. Ne ailesinin alabileceği mont ne de ayağında sıcak bir bot var. Her tarafı açık terlikle kar üzerinde okula gitmeye çabalıyor...

Hepimiz Emine Akçay'ı biliriz. Adana’da eşi bir yıla aşkın süre işsiz kalan ve ev kirasını 8 aydır ödeyemeyen 26 yaşındaki Emine, çocuklarının üşüdüğünü görünce cebindeki son parayla odun almaya gitmiş, oduncu ‘Bacım bu paraya odun mu olur?’ demiş ancak, Emine'nin ısrarına dayanamayıp bir çuval odunu vermişti. Odunları sırtına alıp yağmurda evine getirmeye çalışan Emine, yolda ıslandığı için odunlar sobada yanmamış, lastik parçalarını tutuşturmaya çalıştırmış ama o da olmamıştı. Belki o lastik parçası kıvılcım alsa her şey bambaşka olacaktı ama tek bir hayat ışığı Emine için o gün yoktu. Çocuklarının ısınması için çalıştırdığı saç kurutma makinesini küçük oğluna veren Emine, daha sonra diğer odaya gidip tavandaki salıncak demirine ip bağlayarak, kendini asmıştı.

2 çocuğu ile birlikte camları kırık olduğu için naylonla örtülü tek odalı kerpiç evde kalan Maviş Eşme, çevreden topladığı odunlarla ısınmaya çalışıyordu. Maviş'in 40 günlük Ayaz isminde bebeği vardı. Her zamanki gibi gece bebeğini emzirmek için uyanan Maviş, çocuğunun cansız bedeniyle karşılaştı. Ayaz bebek 'Ayaz' bir gecede zatürreden ölmüştü.

Şırnak’taki halk oyunları yarışmasında kaloriferin yanmadığı salonda imkânsızlıktan ayakkabı alamayan folklor ekibi çorapla yarışmış, ancak jüri folklor ekibinin ayakkabısız olmasından dolayı 3 puanını silmişti. Yoksulluk yine kaybettirmişti.

Karabük'ün Safranbolu ilçesi İsmetpaşa mahallesinde 2 göz odada 9 kişi kalan Akın ailesinin en küçük ferdi 7 yaşındaki Recep Akın, 5 yaşında yakalandığı lenf kanseri ile mücadele ediyor. Recep’in tek hayali kırmızı bir bisiklet. Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde tartıcılık yapan 9 yaşındaki Muhammed Karaduman'ın da hayali de aynı.   

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde, yaşları 3 ile 17 arasında değişen 24 çocuğa lösemi teşhisi konulmuştu. Ancak, aileler tedavi masraflarını karşılayamadıkları için çocukları hastaneden çıkartıp eve götürmüştüler. Çocuklardan 9’u ölmüştü diğerlerinin akıbeti belirsiz. Allah’tan onlara rahmet, mecliste 50 çeşit yemeği 15 TL’ye yiyen, maaşlarını bilmem nerelere dağıtacak olup sağdan soldan ihaleler kapatıp milyonları götüren ancak tedavisi için yardım isteyen Dilek’in eline para vererek gönderen sözde garibanlara sıhhat dileyelim.

Televizyonlara bakıyorum evet her şey çok CECELİ gözüküyor, Olanları SİNEMİZE çekip unutup gidiyoruz Ama benim bu hayata bir İTİRAZIM var!

Yazıklar olsun! beş para etmez insanlarla gündemi meşgul edip, merak duygularını doyuran insanlara.

Yazıklar olsun! bu ülkede gerçek sorunları konuşmayıp televizyonlarda nara atarak ülkeyi yönlendiren sözde aydınlara…

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Sak     2018-07-19 Bu ülkede garibanlar,ölümler,cinayetler ünlü bozuntuları kadar değer görmüyor ne yazık ki . Bizde bıktık !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan, Cezayir, Gambiya ve Senegal'i ziyaret edecek
Erdoğan, Cezayir, Gambiya ve Senegal'i ziyaret edecek
Kılıçdaroğlu: Böylesine acı bir ortamda siyasi polemiklerden uzak durmak lazım
Kılıçdaroğlu: Böylesine acı bir ortamda siyasi polemiklerden uzak durmak lazım